Trycholog i wizyta w gabinecie – sprawdź co warto wiedzieć

mezoterpia igłowa
Trycholog i wizyta w gabinecie – sprawdź co warto wiedzieć
5 (100%) 17 Głosów

Trycholog jest specjalistą, który zajmuje się schorzeniami skóry głowy oraz włosów. Trychologia to pogranicze dermatologii oraz kosmetologii, a nawet fryzjerstwa. Dzięki temu, że specjalizacja ta jest bardzo wąska, trycholog posiada rozległą wiedzę na temat diagnostyki i leczenia chorób skóry głowy oraz włosów.

Czym zajmuje się trycholog?

Przede wszystkim trycholog przeprowadza badanie przedmiotowe oraz podmiotowe włosów oraz skóry głowy. Analizuje stan cebulek włosów i sprawdza jak gęsto są rozmieszczone oraz diagnozuje wypadanie włosów, przyczyny ich osłabienia oraz nieprawidłowości w strukturze. Trycholog diagnozuje, rozpoznaje oraz leczy liczne dolegliwości skóry głowy oraz włosów. Ustala przyczyny łysienia, wskazuje co na wypadanie włosów będzie najskuteczniejszym panaceum w konkretnym przypadku i pomaga w dobraniu kosmetyków pielęgnacyjnych.

Kiedy powinniśmy udać się na wizytę do trychologa?

Specjalistę najlepiej odwiedzić od razu po zauważeniu niepokojących objawów takich jak wypadające włosy. Do najczęstszych przyczyny wizyt należą:

 • nadmierne wypadanie włosów
 • włosy stały się widocznie osłabione, cienkie
 • włosy stały się kruche
 • włosy zaczęły intensywnie przetłuszczać się
 • swędzenie skóry głowy
 • krostki i ranki na skórze głowy
 • skóra głowy łuszczy się
 • dolegliwości pojawiły się po wizycie w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym

Badanie włosów i pierwsza wizyta w gabinecie trychologicznym

Przed odbyciem pierwszej wizyty u trychologa warto wiedzieć, że powinniśmy zgłosić się z czystymi włosami, pozbawionymi jakichkolwiek kosmetyków. Ponadto warto wziąć ze sobą wyniki laboratoryjne badania krwi, jeżeli takimi dysponujemy.

W pierwszej kolejności trycholog obejrzy skórę głowy oraz włosy, a następnie wykona dwa badania diagnostyczne, jakimi są trichogram oraz trichoskopia. Wykonanie tych czynności powinno wystarczyć do ustalenia przyczyn problemów zdrowotnych pacjenta – mówi specjalista z gabinetu trychologii.

Badania diagnostyczne polegają na szczegółowej analizie problemu z włosami przy użyciu profesjonalnego dermatoskopu oraz na pobraniu próbek włosów z kilku miejsc na głowie oraz obejrzenie ich w ponad 200-krotnym powiększeniu pod mikroskopem. Przeprowadzając szczegółowe badanie włosów trycholog rozpozna przyczyny łysienia oraz wskaże co na wypadanie włosów będzie skuteczne w konkretnym przypadku. Leczenie łysienia androgenowego i pozostałych przypadków jest zawsze mocno zindywidualizowane.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

 • zmiany hormonalne, szczególnie nieprawidłowości w pracy tarczycy
 • uwarunkowania genetyczne
 • nieprawidłowa dieta
 • silny i długotrwały stres
 • głęboka depresja
 • przebyta choroba zakaźna
 • przyjmowanie niektórych leków
 • łuszczyca

Powody łysienia mogą być najróżniejsze i wypadające włosy od leków nie są rzadkością. Dlatego warto udać się na zabiegi.

Jakie zabiegi może zlecić trycholog?

Trycholog zawsze wskaże nam co dokładnie powinniśmy robić, jakie suplementy przyjmować, jak się odżywiać, jakie zabiegi powinniśmy przejść, podpowie jak wzmocnić włosy aby nasze problemy z włosami minęły jak najszybciej. Często stosowane są różnorodne wcierki, które pobudzają włosy do wzrostu. Coraz większą popularnością cieszy się mezoterapia skóry głowy. Jest to zabieg, który polega na iniekcjach skoncentrowanych substancji odżywczych w skórę głowy. Do tego celu używana jest bardzo cienką igłą, dzięki czemu mezoterapia jest niemal bezbolesna. Do osiągnięcia pełnej skuteczności tej terapii, należy odbyć serię zabiegów. Po odbyciu całej kuracji, wypadające włosy przestają być problemem większości osób, które się poddały jej działaniu.

Jaki jest koszt wizyty u trychologa?

Jak wzmocnić włosy? Koszt wizyty u specjalisty to wydatek rzędu 100-150 złotych. Dodatkowo płatne są kuracje, które powinniśmy zastosować według zaleceń trychologa.

Bibliografia:

Randall V.A.: Androgens and human hair growth.

Sperling F.C.: Classification of hair disease.

Whiting D.A.: Cicatrical alopecia: clinico-pathological findings and treatment.

Ross E.K., Shapiro J.: Primary cicatrical alopecia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

47 − = 41