Trądzik różowaty: przyczyny i objawy

Trądzik różowaty: przyczyny i objawy
5 (100%) 1 Głosów

Trądzik różowaty to jedno z częstszych schorzeń dermatologicznych. Dokładna etiologia choroby nie jest jeszcze znana, specjaliści wyodrębniają jednak szerego czynników, które mogą bądź świadczyć o podatności na trądzik różowaty(podłoże genetyczne), bądź zwiększać jego ryzyko. Choroba najczęściej pojawia się u osób znajdujących się w wieku od 20 do 30 lat. Schorzenie może rozwijać się przed długi czas. Kulminacja objawów trądziku różowatego ma miejsce przeważnie po czterdziestym roku życia.

Przyczyny

Jak wspomniano, mechanizm powstawania choroby nie został jeszcze wyjaśniony. Wiadomo, że bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji oraz cerze naczynkowej(występowanie tak zwanych pajączków może świadczyć o nieprawidłowej pracy naczyń krwionośnych, co skutkuje większym ryzykiem zachorowania na trądzik różowaty). Oprócz tego, do możliwych przyczyn powstawania choroby zalicza się takie czynniki, jak promieniowanie UV, łojotok, zaburzenia hormonalne (na przykład w wyniku chorób tarczycy). Według dermatologów, przyczynę występowania trądziku różowatego mogą również stanowić zakażenia bakteryjne skóry(zwłaszcza te mające postać przewlekłą lub nawracającą), zakażenie niektórymi szczepami wirusa HPV  a także długotrwałe stosowanie leków powierzchniowych zawierajacych sterydy lub ich pochodne.

Objawy

Początkowym i zarazem najbardziej charakterystycznym objawem trądziku różowatego jest pojawienie się rumienia na twarzy, który z czasem ulega utrwaleniu. Rozszerzają się również naczynka krwionośne a w centralnej części twarzy mogą pojawiać się krostki oraz grudki. Objawom tym często towarzyszy uporczywy świąd oraz pieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 4 =