Ostuda – kiedy może się pojawić i jak ją zlikwidować?

Ostuda - przebarwienia
Ostuda – kiedy może się pojawić i jak ją zlikwidować?
5 (100%) 7 Głosów

Ostuda z całą pewnością nie dodaje nam urody. Ten problem skórny dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nie da się jednak ukryć, że z ostudą znacznie częściej walczą przedstawicielki płci pięknej. Aby walka mogła okazać się skuteczna, konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia i z całą pewnością nie chodzi o domowe sposoby.

Przebarwienia na twarzy – jak wygląda ostuda?

Przebarwienia na twarzy zwane ostudą mają dość charakterystyczny wygląd, dzięki któremu można odróżnić je chociażby od przebarwień potrądzikowych. Diagnostyka tej dolegliwości raczej nikomu nie sprawia większych trudności. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, możemy pójść do specjalisty, który przy użyje lampy Wooda i sprawdzi czy faktycznie mamy problem z ostudą.

Schorzenie  to najczęściej obejmuje następujące partie twarzy:

  • podbródek,
  • górną wargę,
  • nos,
  • policzki,
  • czoło,

Ostuda występuje pod postacią przebarwień skórnych w kolorze szarości i jasnego brązu. Nierzadko powstaje na skutek nadmiernej i długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne. Dlatego też wiele osób określa tego rodzaju przebarwienia jako plamy od słońca.

Czytaj więcej na:
https://drkonczalska.pl/arts/ostuda-przebarwienia-na-skorze-co-zrobic-aby-sie-ich-pozbyc/Ostuda

Ostuda – jakie są czynniki ryzyka?

Ostuda najczęściej dotyka kobiety, dlatego też czynnikiem zwiększającym ryzyko jej wystąpienia będzie płeć żeńska. Ponadto, jak już zostało wspomniane, malanodermia może być skutkiem długotrwałego opalania się. Dlatego też tak ważne jest stosowanie kremów z filtrami chroniącymi naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Problemem kobiet, które spodziewają się dziecka może być zaś ostuda ciążowa.  Nie da się ukryć, że przebarwienia na skórze pojawiają się również na skutek przyjmowania leków hormonalnych. Ostuda na twarzy bardzo często będzie więc problemem kobiet, które przez wiele lat stosują antykoncepcję hormonalną. Problem mogą zaostrzać również inne leki, które nie mają bezpośredniego wpływu na układ hormonalny.

Ostuda – leczenie, jak powinno przebiegać?

Leczeniem ostudy interesuje się większość osób borykających się z tym problemem. Najskuteczniejszym sposobem na szybkie pozbycie się przebarwień na skórze są zabiegi, z których możemy skorzystać w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub dermatologicznym. Niektóre z zabiegów będzie mógł przeprowadzić kosmetolog, podczas gdy inne będzie musiał już wykonać specjalista dermatolog. Do najpopularniejszych zabiegów, z których warto byłoby skorzystać należy zaliczyć: Harmony, Dermamelan, Cosmelan oraz peelingi chemiczne.

Zabieg Harmony przeprowadzany jest przy użyciu urządzenia zwanego laserem frakcyjnym. Kontrolowane mikrouszkodzenia, które powstają na skutek użycia lasera prowokują skórę do regeneracji. Na skutek zabiegu odnawiają się włókna kolagenowe, dzięki czemu ostuda zanika.

Jeżeli chodzi o zabieg Dermamelan, może być on przeprowadzony przez specjalistę kosmetologa. Zabieg Cosmelan może zaś przeprowadzić tylko i wyłącznie specjalista dermatolog. Oba zabiegi przebiegają jednak w dość podobny sposób. Specjaliści nakładają na skórę pacjenta specjalnie dobrany preparat. Po upływie kilku godzin, osoba u której wykonywany był zabieg usuwa preparat z twarzy. Kolejnym etapem jest nakładanie na twarz otrzymanego w gabinecie kremu. Ostuda zanika całkowicie po upływie około trzech miesięcy.

Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się problemu, jakim jest ostuda będzie również peeling chemiczny. Specjalista dobiera rodzaj kwasu do rodzaju skóry pacjenta. Osobom o cerach wrażliwych wykonuje się najczęściej peeling przy użyciu kwasu pirogronowego. Jeśli jednak nasza cera jest odporna, specjalista może zdecydować o użyciu kwasu glikolowego. Inne często używane kwasy to: kwas migdałowy oraz kwas salicylowy. Aby ostuda zniknęła z naszej skóry konieczne może być przeprowadzenie kilku zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

92 − = 86