Przyczyny wysokiego cholesterolu

Przyczyny wysokiego cholesterolu
5 (100%) 2 Głosów

Przyczyny/czynniki ryzyka zbyt wysokiego cholesterolu. Jedną z głównych przyczyn zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi jest niezdrowy styl życia. Medycy twierdzą zgodnie, że zmiana niekorzystnych nawyków nie tylko może zapobiec, ale także poprawić stan choroby, kiedy ta już wystąpi.

Nieprawidłowa dieta (bogata w nasycone tłuszcze) i związana z nią nadwaga czy otyłość, alkoholizm (udowodniono, że osoby nadmiernie spożywające alkohol mają częściej podwyższony poziom cholesterolu niż osoby niepijące), brak aktywności fizycznej (kiedy ćwiczymy wzrasta produkcja „dobrego” cholesterolu, który odpowiedzialny jest za eliminację „złego”), ciągły tryb siedzący czy przewlekły stres może być przyczyną występowania zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Brak ruchu powoduje również problemy i choroby układu pokarmowego. Czynnikiem ryzyka może być także palenie papierosów bowiem jak dowodzą badania substancje zawarte w papierosie utrudniają pracę HDL, który transportuje cholesterol LDL do wątroby, która z postaci kwasów go wydala. Tego typu niezdrowe życie, prędzej czy później da objawy cholesterolu.

Oprócz warunków, na jakie mamy wpływ i poprzez ich zmianę możemy skutecznie zapobiec bądź walczyć z wystąpieniem podwyższonego poziomu cholesterolu, znane są także czynniki ryzyka, na które pacjent wpływu mieć nie może.

Czynniki genetyczne

Rodzinna hypercholesterolemia – tak fachowo nazywa się zjawisko przenoszenia na kolejne pokolenie zaburzeń funkcjonowania organizmu, który wywołuje podwyższony poziom cholesterolu.

Wylicza się, iż jedna na 500 osób odziedziczy chorobę po rodzicach – w Polsce problem ten dotyka blisko 160 000 osób.

Dziedziczenie tego schorzenia wiąże się także ze zwiększonym (100 razy) ryzykiem zachorowania na chorobę wieńcową i zgonem jeszcze przed 40 rokiem życia. W skrajnych przypadkach choroba dotyka nawet dzieci a część z nich doświadcza zawału serca przed 20 rokiem życia.

Inne choroby przyczyną podwyższonego cholesterolu

Najczęściej podwyższony poziom cholesterolu powodują choroby wątroby (marskość czy rak), nadczynność tarczycy czy choroby nerek (zapalenie, niewydolność).

Niektóre typy leków przyjmowane na odbiegające schorzenie może powodować zaburzenia w procesie wydalania bądź wchłaniania cholesterolu. Warto tutaj dodać, ze tak samo jak zbyt wysoki poziom cholesterolu jest niekorzystny dla ludzkiego organizmu tak jego niedobór może prowadzić do wielu powikłań.

Inne czynniki ryzyka

Z reguły na zaburzenia funkcjonowania gospodarki lipidami nie ma wpływu płeć. Udowodniono jednak, że kobiety (ze względu na produkcję estrogenu) rzadziej cierpią na tą dolegliwość.

Borykają się z nią przeważnie ludzie dorośli, po 40 roku życia, ale jak już wspomnieliśmy wyżej w przypadku dziedziczenia choroby, zbyt wysoki poziom cholesterolu może pojawiać się już u małych dzieci. Wiek również nie ma znaczenia w przypadku wpływu innych chorób czy przyjmowanych lekarstw, które mogą zaburzać w trakcie trwania kuracji prawidłowe funkcjonowanie organizmu w tym aspekcie.

9 Odpowiedzi na Przyczyny wysokiego cholesterolu

 1. Radzio pisze:

  Wszystko wskazuje na to, że głównym winowajcą jest dieta, ale nie wiedziałem, że tutaj istotne są też czynniki genetyczne – trzeba przepytać rodzinę.

 2. Helko pisze:

  Niestety, bliska mi osoba zmaga się z wysokim cholesterol właśnie z powodu nadczynności tarczycy. Jakie to niesprawiedliwe, że cierpi się na jedną chorobę a ta jeszcze dokłada nam drugą 🙁

 3. Waldek pisze:

  Znacie może jakiegoś lekarza specjalistę od cholesterolu? wszystko wskazuje na to, że mam podwyższony poziom a nie chciałbym trafić w ręce jakiś amatorów.

  • madox vc pisze:

   spytaj rodzinnego albo poszukaj w sieci z Twojego miasta. Są portale, gdzie pacjenci wystawiają opinie lekarzom – idź do tego, który zebrał najlepsze tylko pewnie trochę poczekasz na wizytę.

 4. alex_one pisze:

  super dostać od rodziców taki prezent w genach. nie wiedzialem ze czynniki genetyczne sa az takie powazne przy tej chorobie

  • hi pisze:

   no niestety, ale przecież oni też go od kogoś dostali i nie specjalnie przekazują dalej. Takie jest życie, że zawsze pod górkę – trzeba z tym walczyć robiąc okresowe badania. To jedyne rozwiązanie

 5. Marli 77 pisze:

  Sami doprowadzamy siebie niestety do takiego stanu. Jak można przeczytać – zła dieta, otyłość, brak ruchu… ludzie przecież sami mamy na to wpływ. Trzeba tylko trochę o siebie zadbać i będzie wszystko dobrze

 6. KiciA S pisze:

  Dla mnie diagnoza, że mam podwyższony poziom cholesterolu była szokiem. Myślałam, że to choroba ludzi starszych a ja mam dopiero 29 lat. Teraz dopiero zaczynam czytać o tym schorzeniu, bo dotyczy bezpośrednio mnie i jestem coraz bardziej zrozpaczona, ale nie poddam się. Dzieki takim poradnikom można dowiedzieć się przynajmniej istotnych rzeczy, bo u lekarza to graniczy z cudem.

 7. tytus pisze:

  Moim zdaniem to tłuste żarcie nas zabija, chemia, fas foody. przejdzmy na eko i będzie git.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + = 20