Powikłania złego cholesterolu

Powikłania złego cholesterolu
5 (100%) 4 Głosów

Sam cholesterol nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania groźnych chorób. Te są rezultatem jego działania w obszarze tętnic, które jeśli są niesprawne powodują poważne powikłania.

Zły cholesterol, czyli LDL jeśli występuje w nadmiarze odkłada się na ścianach tętnic powodując ich zwężenie, tym samym zmniejsza ich przepustowość. Taki stan rzeczy jest właśnie przyczyną wielu chorób krążenia i serca. Odkładający się cholesterol jest także poniekąd sprawcą powstawania blaszek miażdżycowych.

Cholesterol a miażdżyca

Płytki miażdżycowe tworzą się właśnie ze złogów cholesterolu LDL. Te z kolei prowadzą do zawężania tętnic. Często zły cholesterol na tym polu sieje spustoszenie w organizmie przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Pierwszym i niestety groźnym dla życia jest często blokada światła tętnicy bądź utworzenie się stanu zapalnego. Powstałej miażdżycy nie da się całkowicie wyleczyć – można jedynie hamować jej rozwój.

Miażdżyca jest obecnie uznawana za jedną z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych a wina za jej powstanie obarcza się właśnie niekorzystny cholesterol.

Aby zapobiec wystąpieniu choroby należy postępować zgodnie z zasadami wytyczonymi w celach zapobiegania bądź obniżania poziomu cholesterolu we krwi (między innymi odpowiednia dieta, aktywność sportowa).

Choroba wieńcowa

Jej powstanie to konsekwencja zbyt dużego poziomu cholesterolu we krwi. Tak jak w przypadku miażdżycy, cholesterol zalega w naczyniach wieńcowych, zwężając przepływ krwi do serca. W efekcie doprowadza to do zawału serca a nawet śmierci sercowej.

Pacjenci cierpiący na chorobę wieńcową często skarżą się na silny ból pod mostkiem (stan znany także jako dusznica bolesna), który może narastać w wyniku stresu bądź podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

Udar mózgu

Powstaje w wyniku niedokrwienia mózgu, kiedy niedrożna przez miażdżycę (spowodowaną złogami cholesterolu) zostaje jedna z tętnic doprowadzająca krew i tlen. Blokada tętnicy następuje przez zakrzep miażdżycowy. Co więcej, osłabione przez miażdżycę naczynia mogą pękać doprowadzając do krwawienia śródmózgowego.

8 Odpowiedzi na Powikłania złego cholesterolu

 1. Monika wawa pisze:

  Cholesterol to podstępny zabójca. U mojej babci nie dawał żadnych oznak dopóki nie doprowadził do udaru – babcia do tej pory nie wróciła do formy : (

  • Ola z Kujaw pisze:

   Niestety, ale tak to wygląda. Na co dzień mam do czynienia z pacjentami po udarze, prowadzę rehabilitację i wiem, że większość nie powraca do całkowitej sprawności sprzed ataku.

 2. Wojti pisze:

  Ciekawe czy te masła, które reklamuja ze sterolami rzeczywiście mają taki zbawienny wpływ?

 3. kris jot pisze:

  z tego co wiem to własnie choroba wieńcowa jest przyczyną największej ilości zgonów. Jak więc widać cholesterol rzeczywiście jest niebezpieczny i warto dbać o jego stabilny poziom w organizmie.

 4. konewka pisze:

  ja za udar mózgu podziękuję. naoglądałam się sporo takich przypadków na praktykach w szpitalu i naprawdę radzę dbać o normy cholesterolowe

  • Filka 77 pisze:

   ja mam to sao, też najbardziej boję się udaru mózgu, bo wiem, że czlowiek jest potem całkowicie uzależniony od bliskich a to chyba najgorsze co może być

 5. miklo 89 pisze:

  Moja babcia miała dwa udary właśnie przez cholesterol. Dzisiaj nie jest tak sprawna jak kiedyś niestety 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 9 = 19