Objawy wysokiego cholesterolu

Objawy wysokiego cholesterolu
4.3 (85%) 4 Głosów

Objawy zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Czy wiesz, że podwyższony poziom cholesterolu prowadzi do chorób serca, które są przyczyną zgonu prawie połowy Polaków? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że większość osób nawet nie wie, że problem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu w ogóle ich dotyczy. Ten bowiem w początkowej fazie nie daje żadnych objawów, występują one dopiero wtedy, gdy wywołuje on groźne choroby.

Najczęściej o problemie z cholesterolem pacjent dowiaduje się przy okazji diagnozy innej choroby bądź badań profilaktycznych. Niestety najczęściej także (w powodu niewielkiej liczby osób badających się regularnie pod tym kątem) choroba jest już w stadium zaawansowanym.

Najczęstsze objawy wysokiego cholesterolu

Jeśli wysoki poziom cholesterolu daje o sobie znać, zwykle są to objawy doraźne i uciążliwe, wymagające natychmiastowej pomocy i opieki medycznej.

Chorzy często skarżą się na silny ucisk w klatce piersiowej bądź w okolicy serca – ten spowodowany jest zazwyczaj zmniejszeniem średnic tętnic wieńcowych (popularnie zwanych chorobą wieńcową).

Pacjenci równocześnie zaczynają uskarżać się na ogólne osłabienie, zmęczenie organizmu i częste zawroty głowy – ich codzienne funkcjonowanie ulega znacznemu pogorszeniu.

Znanym objawem jest także arterioskleroza, która powoduje zwężenie tętnic, jakie odpowiedzialne są za przepływ krwi do serca – chory odczuwa wtedy mocny ból w klatce piersiowej. Zwężone tętnice mogą także zaburzać dopływ krwi do kończyn dolnych, co może objawiać się silnym ich bólem.

Jeśli podwyższony poziom cholesterolu jest skutkiem predyspozycji genetycznych, aż w 75% u osób zmagających się z tym schorzeniem pojawiają się złogi cholesterolu w postaci żółtych plamek (tzw kępki żółte) wokół oczu.

8 Odpowiedzi na Objawy wysokiego cholesterolu

 1. sońka pisze:

  Wszystko wskazuje na to, że mam podwyższony. Jestem osłabiona i często czuję ból w klatce piersiowej. Chyba pójdę do lekarza, nie ma na co czekać.

  • madox vc pisze:

   pewnie, że nie masz. idź jak najszybciej, bo ból w klatce piersiowej może sygnalizować wiele schorzeń, nie tylko wysoki cholesterol, ale każde z nich może być groźne. lepiej to sprawdzić

 2. Wiolaa pisze:

  To wszystko prawda, mój tata niestety zmaga się z ta chorobą od lat 🙁

 3. iwojtek pisze:

  część z tych objawów wygląda jak stan przedzawałowy. w sumie od podwyższonego cholesterolu do zawału nie taka daleka droga

 4. Iwonka pisze:

  a ja gdzieś czytałam, że cholesterol przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. To prawda?

  • Hiobik pisze:

   Tak i to właśnie jest najgorsze. Zainteresowałem się tym tematem właśnie dlatego, że nie daje żadnych objawów i przekonałem się, że trzeba robić profilaktyczne badania, bo inaczej cholesterol będzie nas powoli niszczył. Takie życie w erze fast foodów.

 5. Karola 78 pisze:

  To prawda, ze od cholesterolu wyskakują białe grudki pod oczami czy coś mi sie pomerdało?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

54 − = 52