Niedobór cholesterolu całkowitego

Niedobór cholesterolu całkowitego
4.2 (83.33%) 18 Głosów

Wiadomo już, że zbyt niski poziom cholesterolu HDL (dobrego) może prowadzić do szeregu wielu chorób oraz zwiększonego poziomu cholesterolu LDL (złego), co również będzie objawiać się różnego rodzaju schorzeniami. Niepokojący jest także stan, kiedy suma obu typów cholesterolu, określana jako cholesterol całkowity jest zbyt niska. Chociaż powszechnie uważa się, że zbyt wysoki cholesterol to zło, tak naprawdę niekorzystny wpływ na nasz organizm będzie miał także jego niedobór.

Kiedy cholesterolu jest zbyt mało?

Uznaje się, iż niedobór cholesterolu całkowitego występuje wtedy, gdy jego wartość nie przekracza 120 mg w kilku badaniach wykonanych w równych odstępach czasu. Wiadomo przecież, że jednorazowe badanie może być niepewne a spadek mógł być chwilowy. Przyczyną krótkotrwałego niedoboru cholesterolu może być stres, nadmierny wysiłek fizyczny czy zła dieta bądź ogólne osłabienie organizmu.

Przyczyny niedoboru cholesterolu całkowitego

Przyczyn stałego niedoboru cholesterolu całkowitego jest wiele. Wśród nich wyróżnia się zaburzenia wchłaniania cholesterolu pokarmowego – wtedy leczeniem schorzenia zajmuje się lekarz gastrolog.

Ponieważ w gospodarce cholesterolem w organizmie dużą rolę odgrywa wątroba, niedobór tych lipidów może być spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem właśnie tego organu (marskość, stan zapalny bądź nowotwór).

Nadczynność tarczycy to kolejny winowajca obniżonego poziomu cholesterolu całkowitego – warto chociażby raz w roku przeprowadzać profilaktyczne badania TSH.

Co powoduje niedobór cholesterolu całkowitego?

Bardzo często zbyt niski poziom cholesterolu całkowitego jest przyczyną depresji – ta doprowadzać może w efekcie nie tylko do zachowań agresywnych, ale nawet samobójstw.

Ponadto przez niedobór cholesterolu chory odczuwa ogólne osłabienie, znacznie obniża się również odporność organizmu a walka z infekcjami wydłuża się w czasie.

Co więcej, badania dowodzą, iż za niski poziom cholesterolu doprowadzić może do powstania raka żołądka, gruźlicy i chorób wątroby. Niedobór tak samo jak i zbyt wysoki poziom tych lipidów może spowodować udar mózgu i choroby serca.

11 Odpowiedzi na Niedobór cholesterolu całkowitego

 1. wujek pisze:

  nie wiedziałem, że mozna mieć niedobor cholesterolu – dzięki za info

 2. Marcinekk pisze:

  to cholesterolu może być za malo??? to dlaczego kazdy straszy tym cholesterolem ze taki zly skoro jednak troche go potrzebujemy??

  • x pisze:

   Może być, ja mam za niski poziom- też niestety uciążliwy i niebezpieczny stan, a gorszy o tyle, że lekarze nie patrzą na za niski cholesterol tylko wysoki ich interesuje czym stwarzają niebezpieczeństwo dla pacjentów. Ja zwróciłam uwagę na niego dopiero gdy zielarka, która mi pomaga ziołami zapytała mnie na pdst. wywiadu o moim zdrowiu o cholesterol.

 3. róża pisze:

  też tego nie kumam, ale chyba chodzi o to, ze wszystko z umiarem, żeby nie przesadzać. Szkoda tylko, że cholesterol nie daje o sobie znać kiedy przedobrzymy

 4. glun pisze:

  już wolałbym mieć niedobór niż nadmiar tak jak teraz. ten cholesterol mnie wykończy i nic nie pomaga ani prochy ani dieta.

  • Karolina pisze:

   Bzdury wypisujesz. Ja mam cholesterol ponizej norm i tragicznie sie czuje. Wszystko qysiada: hormony, zle samopoczucie, depresja, rozdraznienie, oslabienie. W nocy pocialam sie tak ze wszystko bylo mokre…

  • Margeritka pisze:

   Cholesterol jest bardzo potrzebny, bzdurą jest poziom do 190. Taki jest w Polsce. Sprawdź, jaki jest w innych krajach. No, ale kto by kupował leki na cholesterol? Proponuję poczytać o homocysteinie. Wszystko się rozjaśni.

 5. Masakra pisze:

  jakaś z tym naszym zdrowiem. Czyli nie dość, że człowiek cierpi na marskość wątroby to jeszcze może nabawić się niedoboru cholesterolu i kolejny problem. ciekawe czy po transplantacji jego poziom wraca do normy?

  • SloNkO pisze:

   niestety takie jest zycie – najgorsze jest to, że zawsze najgorsze choroby czepiaja się jednej osoby. Jak się choruje to na wszystko naraz.

 6. adelka pisze:

  Tak czytam i czytam te poradniki i fajne są bo i rzeczowe i miłe dla oka i wiedzy dużo dają tylko jakby nie patrzeć to wszystko co robimy i to jak żyjemy może powodować choroby.

 7. as pisze:

  ZAniżony jest przez firmy farmaceutyczne prawidłowy poziom to 220 nie 200 tak jak podają choc już podniesli w panstwach niektórych do 250 nawet w Stanach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

28 + = 36