Jak skutecznie obniżyć cholesterol bez leków

Jak skutecznie obniżyć cholesterol bez leków
5 (100%) 4 Głosów

Podwyższony poziom złego cholesterolu najczęściej niweluje się poprzez przyjmowanie leków farmakologicznych. W stadiach niezaawansowanych w zupełności może jednak wystarczyć zastosowanie się do kilku zaleceń, które w sposób naturalny zredukują cholesterol a pacjent wróci do formy zdrowotnej.

Najczęściej również naturalne metody obniżania cholesterolu są stosowane równolegle z terapią lekową i mogą przynieść podobny skutek.

Cholesterol a właściwe jego zbyt wysoki poziom zwalcza się zmieniając nawyki, które doprowadziły do jego zwiększonego stężenia we krwi – oczywiście istnieją także czynniki powstania tego schorzenia, na które chory może nie mieć wpływu (na przykład czynniki genetyczne czy inne choroby wywołujące ten stan). Zawsze jednak zastosowanie się do wytycznych dotyczących zmiany stylu życia przynoszą pożądany efekt.

Dieta na cholesterol

Spożywanie odpowiednich produktów może nie tylko zapobiec czy zahamować wzrost poziomu cholesterolu, ale także go zmniejszyć. Według badan naukowych, dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu w tym aspekcie maja kwasy omega 3 zawarte w rybach oraz błonnik – ten znajduje się na przykład w płatkach owsianych. Stosowne jest trzymania się zasad żywienia zgodnie z dietą niskocholesterolową.

Aktywny tryb życia

Zwiększony poziom cholesterolu występuje najczęściej u osób zmagających się jednocześnie z otyłością lub nadwagą. Dodatkowo występuje on w zwiększonej ilości u osób biernych, które pozostają przez dużą część dnia w pozycji siedzącej. Aktywność fizyczna jak pływanie, jazda na rowerze czy biegi pozwolą nie tylko na skuteczne pozbycie się zbędnych kilogramów, ale także unormują cholesterol we krwi.

Rzuć palenie i ogranicz alkohol

Udowodniono, że niektóre substancje zawarte w papierosach mają niekorzystny wpływ na wchłanianie i wydalanie cholesterolu w postaci kwasów żółciowych produkowanych przez wątrobę.

Chociaż medycy zalecają wypijanie lampki czerwonego wina każdego dnia w celu obniżenia cholesterolu we krwi to wykazano, że nadmierne spożywanie alkoholu będzie miało niekorzystny wpływ na gospodarkę lipidową.

Inne środki naturalne

Monakolina K – to jedna z najbardziej skutecznych substancji, która obniża poziom cholesterolu we krwi. Jeśli prawidłowa dieta i inne spełnione warunki nie radzą sobie w walce z cholesterolem, warto sięgnąć po ten naturalny środek. Ten wytwarzany jest w procesie fermentacji czerwonego ryżu a eksperci zalecają spożywanie go w ilościach 10 mg dziennie.

Sterole – to kolejne dobroczynne związki. Te znaleźć można bez problemu w postaci tabletek, w każdej aptece, bez recepty. Sterole zawarte są także w różnych produktach spożywczych jak margaryna czy nabiał. Te dostępne są również jako suplementy diety w postaci tabletek czy kompozycji płynnych.

7 Odpowiedzi na Jak skutecznie obniżyć cholesterol bez leków

 1. marek 54 pisze:

  mi lekarz kazał rzucić palenie i zmienić dietę – rzeczywiście wyniki są duzo lepsze. Ja też lepiej sie czuję i stałem się bardziej aktywny także na plus

 2. ktoś pisze:

  ja jakoś nie wierzę w naturalne uzdrawianie. leki to leki i przynajmniej są szybkie efekty

  • ...... pisze:

   tylko, że te leki uszkodzą ci żołądek, wątrobę i wiele innych narządów więc chyba warto jednak wspomóc się naturalnymi środkami?

 3. on pisze:

  mi już niestety nie pomagają takie sposoby – one są dobre w początkowej fazie choroby a nie w zaawansowanej, jak u mnie. Ale trzymam kciuki oczywiście za wszystkich, którzy nie mają tak rozwiniętej choroby jak ja i radzą sobie z cholesterolem naturalnymi sposobami.

 4. ............19 pisze:

  w życiu nie rzuciłabym palenia, uwielbiam fajki. mogę przejść na dietę, katować sie lekami, ale papierosów nie rzucę. To jedyna przyjemność jaką mam

 5. ASHik pisze:

  mi tez nie pomagają, ale dlatego, że poziom cholesterolu jest tak masakryczny, że nawet leki na receptę go nie zwalczają 🙁

 6. Zuzanna pisze:

  Polecam zatem spróbować kwasów omega 3 DHA, mi też dopiero one pomogły. Odpowiednią dla siebie dawkę znalazłam w suplementach. Trochę to trwało ale mój poziom się unormował i nawet jak pozwolę sobie na karkówkę z grilla nie mam problemu z utrzymaniem zdrowego poziomu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + = 16