Dobry i zły cholesterol HDL i LDL
Dobry i zły cholesterol Ponieważ cholesterol jest tłuszczem nie rozpuszcza się we krwi. Zamiast tego transportowany jest w organizmie w tak zwanych lipoproteinach, które zbudowane są z białek i tłuszczy.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje lipoprotein, potocznie określanych jako „dobry” oraz „zły” cholesterol.
Cholesterol HDL
Dobry cholesterol – HDL (high density lipoproteins), to lipoproteiny o dużej gęstości. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona komórek przed chorobą, jaką jest miażdżyca.
W praktyce rola HDL sprowadza się do oddzielania nadmiaru cholesterolu ze ścian zajętego naczynia i transportowanie go do wątroby. Z niej zostanie on wydalony wraz z kwasem żółciowym.
Cholesterol LDL
Zły cholesterol – LDL (low density lipoproteins), to lipoproteiny o małej gęstości. Są odpowiedzialne za zaleganie cholesterolu na ścianach tętnic, które w efekcie prowadzą do powstawania blaszek miażdżycowych.
Pacjenci o zbyt dużym stężeniu złego cholesterolu są także bardziej narażeni na wystąpienie zawału serca czy udaru mózgu.
Od czego zależy poziom HDL?
W dużej mierze istotne są tutaj uwarunkowania genetyczne. Zauważono, że w rodzinach, w których jej członkowie wykazują niski poziom dobrego cholesterolu, częściej umierają na choroby serca.
Wyższy poziom HDL zaobserwowano u osób niepalących, aktywnych fizycznie i szczupłych, duże znaczenie ma tez podobno wzrost – osoby wyższe wykazują często wyższy poziom tej lipoproteiny.
Udowodniono także, że wyższy poziom HDL mają kobiety – wszystko za sprawą korzystnego estrogenu.
Jak zwiększyć poziom HDL?
Przede wszystkim osoby palące powinny rzucić palenie. Osoby bierne fizycznie powinny zacząć aktywnie spędzać czas. Ważna jest również zmiana nawyków żywieniowych – w tym celu odpowiednia będzie dieta niskocholesterolowa.
Jak się okazuje alkohol także może mieć działanie korzystne na nasz organizm – podobno kieliszek czerwonego wina, wypity każdego dnia skutecznie zwiększy poziom dobrego cholesterolu.
Od czego zależy poziom LDL?
Podobnie jak w przypadku HDL, zauważono, że na poziom złego cholesterolu mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne.
Zbyt wysoki poziom LDL może być spowodowany otyłością, paleniem papierosów, złą dietą, stresem czy nieprawidłowym trybem życia, w tym brakiem aktywności fizycznej.
Jak obniżyć poziom LDL?
Należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe (stosowanie właściwej diety bogatej w błonnik) i pozbyć się nadwagi. Okazuje się, że zrzucenie chociażby 5 zbędnych kilogramów korzystnie wpłynie na nasz organizm i poziom złego cholesterolu we krwi.
Najnowsze badania wykazują także, że systematyczna aktywność fizyczna może skutecznie obniżyć poziom LDL nawet o 10%. Istotne jest również rzucenie palenia – u palacza, który porzucił papierosy zauważa się poprawę w wynikach badań krwi już w krótkim okresie.
nie wiedziałam, ze jest dobry cholesterol. zawsze słyszy sie tylko o tym zlym a tu taka niespodzianka.
Ja też nie wiedziałam. Aż wstyd się przyznać 🙂 czyli zamiast jednego problemu mamy dwa, bo trzeba utrzymywać w dobrym poziomie zły cholesterol i dbać o ten dobry.
ja rzuciłem fajki, przeszedlem na lekką dietę, zrzuciłem parę kilogramów a wyniki dalej stoja w miejscu. macie doświadczenie kiedy poziom zacznie wreszcie spadać?
spróbuj zwiększyć masę, zacznij z powrotem palić i zobacz czy dalej będzie tak samo
ja zrobiłem po dwóch miesiącach i już była różnica więc nie wiem czemu u Ciebie stoją. Może za wcześnie były wykonane. Zrób jeszcze raz teraz – nawet testem z apteki i pochwal się czy jest poprawa
zawsze to kolejna motywacja do rzucenia fajek
nie wiem czy fajki mają jakiś wpływ na cholesterol, ale na pewno nie zaszkodzi ich rzucić 🙂
ludzie oczekujecie cudów po miesiącu lepszej diety? przeciez to proces długotrwaly tak samo jak i choroba nie powstała w jeden dzień.
Aktywność fizyczna i zdrowa dieta zawsze jest dobra dla organizmu. Nawet jeśli nie sprawi, że cholesterol wróci do normy to poprawi naszą kondycję, skórę, witalność i na pewno sprawi, że będziemy żyli dłużej