Co to jest cholesterol?

Co to jest cholesterol?
4.4 (88%) 5 Głosów

Nie od dziś wiadomo, że cholesterol – niegdyś cholesteryna jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Z medycznego punktu widzenia to substancja tłuszczowa, jaka obecna jest we wszystkich komórkach jak również we krwi. Cholesterol jest składnikiem wielu hormonów (steroidowych) i witamin jak D oraz kwasów żółciowych.

Skąd bierze się cholesterol?

Część cholesterolu (tylko 20%) pochodzi z pokarmów przyjmowanych przez człowieka jednak duża większość jest syntetyzowana w komórkach – dlatego właśnie ma on tak duże znaczenie w procesie przemiany materii.

Ogólna charakterystyka cholesterolu

Cholesterol jak już wspomnieliśmy jest tłuszczem, dlatego też nie rozpuszcza się ani nie łączy z wodą tylko z białkami. W organizmie niezbędna jest tak naprawdę niewielka jego ilość. Wylicza się, iż przecięty człowiek potrzebuje średnio 140 mg cholesterolu. W dużej grupie przypadków ilość ta jest wielokrotnie zwiększona, co prowadzi do wielu chorób serca (zawał, choroba wieńcowa), miażdżycy czy udaru mózgu.

W prawidłowo funkcjonującym organizmie cholesterol wydalany zostaje jako kwasy żółciowe powstałe w wątrobie.

Statystyki cholesterolu w Polsce

Aż 75% Polaków nie zna poziomu cholesterolu, jakie występuje w ich organizmie. Oznacza to tyle, że większość z nas nie ma świadomości chorób, jakie mogą się rozwijać w następstwie jego niedoboru czy podwyższonego poziomu.

Według statystyk aż połowa Polaków może mieć podwyższony cholesterol a leczenia wymaga już 5 milionów z nich – w rzeczywistości stałej kontroli lekarskiej poddana jest tylko 1/5 chorujących.

W czym znajdziemy cholesterol?

Najwięcej cholesterolu jest w maśle – wylicza się, iż na 100 gram produktu, tego rodzaju substancji tłuszczowej jest aż 248 (dla porównania margaryna ma 0). Osobom, które zmagają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu odradza się spożywanie jaj kurzych a przede wszystkim żółtek – jedno ma 1790 jednostek tego niekorzystnego tłuszczu. Biorąc pod uwagę mięsa, najwięcej cholesterolu mają wątróbki drobiowe, bo 380 (najmniej ma wołowina – to 55)

8 Odpowiedzi na Co to jest cholesterol?

 1. Tokto pisze:

  Rzeczywiście przeraża fakt, że 75% Polaków nie zna swojego poziomu cholesterolu biorąc pod uwagę fakt, że miażdżyca to jedna z najczęściej występujących chorób. MASAKRA! Ja badam się regularnie, ale dopiero od czasu, kiedy sam zmagałem się z ciężką chorobą i doceniłem zdrowie. Warto zapobiegać aniżeli leczyć!

  • ania pisze:

   ale przecież można testy kupić w aptece bez recepty – chyba po 40 to każdy powinien sobie chociaż raz w roku zrobić. nie są drogie.

 2. Maja78 pisze:

  Bardzo fajna stronka. Dużo ciekawych informacji tu wynalazłam i wreszcie aktualne dane a nie sprzed 10 lat 🙂

  • Hiobik pisze:

   ja przyznam, że nigdy nie robiłem tekstów, ale właśnie tutaj wyczytałem, że można zrobić samem u i nie trzeba iśc do lekarza więc chyba wykonam. co mi szkodzi.

   • testy z apteki pisze:

    Ja właśnie też tutaj wyczytałam i sobie zrobiłam. Wyszły OK. U mnie w malej miejscowości na południu kraju taki test kosztuje 32 zł

 3. Marley pisze:

  O nieee, od dziś nie jem masła. A tak lubiłem masełko 🙁

 4. Radek z Siedlec pisze:

  Ja chyba naprawdę odstawię tłuste jedzenie. Z tego co tu czytam, z cholesterolem nie ma żartów.

 5. moja pisze:

  NIE JEM JAJEK!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − = 18